اسلینگ چیست؟

اسلینگ وسیله ای است: فلزی که که در وسط آن از تسمه محکمی استفاده شده است و برای حمایت از سنگنوردان زمان صعود استفاده می شود.

 

این وسیله از یک طرف داخل رول های کار شده بر روی دیواره های مصنوعی و یا طبیعی و از طرف دیگر طناب سنگنورد داخل آن قرار می گیرد، و در صورت سقوط سنگنورد رابط میانی سنگنورد و طناب حمایت می باشد، و از سقوط نهایی سنگنورد جلوگیری می کند. اسلینگ هایی که در صعود های سنگنوردی از آنها استفاده می شود معمولا” بصورت دوخته شده و در اندازه های ۱۵ یا ‏‏۲۰ یا ۳۰ سانتی متری مورد استفاده قرار می گیرند.

 

قابل ذکر است که: این وسلیه دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار می باشد، و در زمان سقوط سنگنوردان تا چند تن فشار را تحمل می کنند. بیشتر دیده می شود که رول ها از دیواره کنده می شوند تا اینکه اسلینگ ها پاره و یا شکسته شوند.در سنگنوردی ورزشکاران باید نسبت به انداختن صحیح طناب و اسلینگ حساس باشند. با تمرین حتی در منزل هم سرعت عمل خودتون رو بالا می برید و هم دقت در انداختن طناب رو

 

نکته مهم اینکه طناب را در جهتی بیاندازید تا هنگام سقوط دهانه کارابین باز نشود، یعنی روی دهانه کاربین باشد. به شکلهای زیر توجه کنید:دقت در انداختن صحیح اسلینگ داخل صفحه رول (Bolt) باعث می شود تا صعود ایمنی داشته باشید. در زیر اتفاقاتی که ممکنه در صورت تغییر جهت اسلینگ و کارابین پیش بیاد رو می بینید:سنگنورد باید طناب متصل به خودش، طناب زیر اسلینگ قبلی رو به اسلینگ بعدی بیاندازد:

 

 

 

پربیننده ترین عناوین

تالارهای گفتگو