بهارستان

شهر جدید بهارستان یکی از شهرهای اقماری است که در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان، در مسیر جادهٔ اصفهان-

 

شیراز و در دامنهٔ شمالی رشته کوه کم‌ارتفاعی به نام لاشْتَر قرار گرفته‌است.این شهر جزو شهرهای برنامه‌ریزی‌شده است که در برنامه‌ریزی‌های مربوط به اسکان و شهرسازی استان اصفهان برای جذب سرریز جمعیت شهر اصفهان درنظر گرفته شده‌است. طبق پیش‌بینی‌ها این شهر در سال ۲۰۱۶ میلادی (تقریباً ۱۳۹۴ خورشیدی) با وسعت ۳٬۰۰۰ هکتار، در حدود ۳۲۰ هزار نفر جمعیت خواهد داشت. این شهر بطور متوسط حدود ۱٬۵۳۷ متر از سطح دریا بالاتر است.

 

تاریخچه

طرح اصلی شهر جدید بهارستان در سال ۱۳۷۲ خورشیدی به تأیید رسید و ساخت آن در سال ۱۳۷۶ آغاز شد. درسال ۱۳۸۴ این شهر دارای شهرداری شده و جمعیت آن حدود ۶۰ هزار نفر تخمین زده شد.اجرای طرح ورودی اصلی این شهر در سال ۱۳۸۵ توسط شرکت عمران شهر جدید بهارستان و شهرداری بهارستان شروع شد.

 

ویژگی‌های شهری

معضلات شهر:نبود بيمارستان و زايشگاه با توجه به جمعيت زياد اين شهر آسفالت خراب اين شهر كمبود وسايل نقليه در فازهاي 2 و 3 ساخته نشدن محور مياني نداشتن قبرستان نداشتن سينما و تئاتر كمبود فضاي سبز و نبود پارك و تفريحگاه در فاز 2 و 3 كارشكني هاي توسلي (روحاني اخراج شده از مسجد و رئيس سابق شوراي شهر) و عوامل او در ادارات بهارستان و ...فازهای شهر:این شهر در حال حاضر از سه فاز تشکیل شده‌است که فاز یک و دو آن کامل شده و فاز سه در حال ساخت هست. از خیابان‌های اصلی این شهر می‌توان به خیابان‌های الفت، آزادی و ولی‌عصر، فروردین، و ایثار اشاره نمود.

امکانات آموزشی

این شهر دارای چند کتابخانه، سه دانشگاه و چند مدرسه در مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان است.دبستان‌های بهارستان: مدرسهٔ میلادنور؛ ولیعصر؛ حضرت رقیه؛ حسنی؛ پیروز و...راهنمایی‌های بهارستان: مدرسهٔ کاشانی؛ سرو؛ کوشا؛ سمیه؛ طریقت؛ پرتو نور؛ معرفتدبیرستان‌های بهارستان : صداقت؛ الدوز؛ ماضی ۱؛ ماضی ۲؛ فرهنگ؛ آفتاب؛ تمدن و...دانشگاه‌های بهارستان : دانشگاه شیخ بهایی، نقش جهان و پیام نورامکانات تفریحی:یک بوستان در دامنه کوه و یک دریاچهٔ مصنوعی بنام دریاچه زیتون در این شهر وجود دارد.در سال ۱۳۸۷ در دریاچه زیتون این شهر، پارک بادی برای کودکان و در مهر ۱۳۸۷ دستگاه‌های ورزشی برای ورزش صبحگاهی ایجاد شد.

 

 

 

پربیننده ترین عناوین

تالارهای گفتگو